Tervezés
I. stílus - forma
1. Esztétika.
Mi illik a házunkhoz? Forma - Szín - Stílus
A következő oldalakon bemutatunk néhány szép példát családi ház és télikert kapcsolatára. Azt javaslom, hogy nézzen meg minél több télikert fotót az Interneten, vagy újságokban, és egy idő után tudni fogja, milyen forma lesz tökéletes az Ön házához. Mi is tudunk segíteni abban, hogy az elképzeléséről látványtervet készítünk.
Színben próbáljunk a ház színeihez illő színt választani! Választhatjuk a nyílászárók színét, a falak színét, az ereszcsatornák vagy korlátok színét, de mindenképpen legyen valami a házon, ami a télikerttel harmonizál. A szépséget mindig két vagy több dolog összhangjában érezzük.
Színpalettánk tartalmazza az összes RAL színt, 87-féle finomstrukturált (finomszemcsés felületű, matt és enyhén csillámos, jól tisztítható bevonat) színt, 16-féle famintázatot, továbbá 2 féle beton (’loft view’) mintát és egy különleges, rusztikus rozsda imitációt.
A stílus 4 fő típusból válaszható. Háromféle modern, és egy régies, viktoriánus rendszer rajzát mutatjuk be itt. A választás egyszerű, melyik tetszik Önnek illetve melyik illik a házhoz? Ha nem biztos benne, egy látványterv megint segíthet a döntésben!
2. Funkció
Mire fogjuk használni a télikertet?
A funkció lehetne az első pont is, de úgy tűnik, a télikert építése mindenképpen több, mint pusztán racionális döntés a „kevés a hely” vagy a „használhatatlan a terasz” miatt. Sokaknak ez egy olyan varázslatos része a lakásnak, ami a kerttel, a növényekkel, a fénnyel való kapcsolatot, egyfajta szabadság-érzetet jelent, és régóta álmodoznak egy ilyen Paradicsom-szerű helyről a saját otthonukban.
Lehet önmagában ez is a funkció: a lakás dísze, egy kis ülőgarnitúrával, sok növénnyel, ahol megihatjuk a reggeli kávét…
De komolyabbra fordítva a szót, a funkció tényleg fontos, mivel ez határozza meg a további teendőket: milyen és mennyi fűtés kell, milyen világítás, milyen szellőztetés, hogyan árnyékoljunk… Ebben tudunk segíteni az eddigi tapasztalataink és műszaki segédletek alapján.
A következő képek példákat mutatnak szokványos illetve „extrém” funkciókra:
funkció: kávézó-, olvasó-, pihenőhelység
funckció: nappali
funckió: étkező
funkció: szélfogó - veranda
funkció: házhoz csatlakozó jakuzzi és szauna pihenő
funkció: fürdő helység mobil jakuzzival
funkció: medencetér
funkció: étterem
funkció: cukrászda
funkció: billiárdszoba
További funkciók lehetnek például: kondi terem, fodrászüzlet, műterem…
3. Anyagválasztás
Mi főleg alumíniumból dolgozunk, mivel ezt az anyagot tartjuk a leginkább időtállónak és esztétikusnak, de azért az összes anyagnak megvannak a saját előnyei és hátrányai.
A táblázatban összefoglaltuk ezeket a tulajdonságokat:
Előnyök: | Hátrányok: | |
műanyag | jó hőszigetelés; alacsony árfekvés |
nem időtálló, UV lebontja a felületét és „porlik”, nem teherbíró, tetőszerkezetnek csak kiegészítő fém tartóvázzal alkalmas,néhány színben kapható |
fa | jó hőszigetelés; természetes; esztétikus |
kezelni kell a felületét néhány évente; vetemedhet; minőségi kivitelben már igen drága; robusztus és kisebb merevségű |
acél | nagy teherbírás olcsóbb, mint az alimínium |
rozsdásodik, ha nincs megfelelően felületkezelve, vagy ha megsérül; "nem tart örökké" a festése, időszakosan újra kell festeni; szerény profilválaszték; hőtechnikailag kedvezőtlen |
aluminíum | tartós, erős, esztétikus, gazdag szín- és felület választék; nem rozsdásodik |
magasabb az árfekvés; minőségtől függő hőtechnikai paraméterek – meg kell győződni a profilok hőhídmentességéről. |
II. Hőtechnika - komfortérzet
4. Nyílászárók - Milyen? -Mennyi? - Hová?
Minél több nyílászáró, lehetőleg minden oldalra… Leginkább a tolóajtó praktikus a télikertekhez! Előnyök és hátrányok
előnyök | hátrányok | |
Nyíló-, bukó-nyíló- ajtó, ablak |
Teljes felület nyitható. kiváló légzárás; Nyíló, vagy pliszé szúnyoghálóval is használható. |
Szárnyak nyitáskor, és nyitott állapotban helyet foglalnak, limitált a szárnyszélesség |
Tolóajtó, tolóablak |
Egy síkban tolódik, nem foglal helyet a nyitása! Széles, nagy szárnyak is lehetnek! Toló szúnyoghálóval optimális! Kedvezőbb árfekvés | Fél felület nyitható; Hőszigetelése és légzárása kicsit alacsonyabb, mint a nyílóké. |
Harmonika ajtó, ablak |
Teljes felület nyitható. A szárnyak kifelé illetve befelé nyílóak is lehetnek; alacsony küszöbmagasság | Szárnyak tolási sávját szabadon kell hagyni; limitált szárnyméretek, magasabb árfekvés |
5. Szellőzés
Komfortérzethez elegendő légmozgás, légcsere
A szellőzés biztosítható ez előbb említett, megfelelő mennyiségű és jól elhelyezett nyílászáróval.
Mindenképpen érdemes a télikert két végére egy-egy felső bukó ablakot is tenni, melyeket nyitva hagyhatunk, ha nem vagyunk otthon, így mindig van egy kis légmozgás.
A képen látható módon elhelyezett résszellőzőkkel és motoros tetőventillátorral a megfelelő szellőzés a természetes légmozgás hiányában is biztosítható. Ezek típusa és szükséges mennyisége a télikert mérete alapján táblázat segítségével tervezhető.
6. Fűtés
Télikertbe való fűtéstípusok
A fűtés lényege egy télikertnél az ÁRAMLÓ meleg levegő! Az áramló meleg levegő magában tartja a vízpárát, az UGYANILYEN HŐFOKÚ, de ÁLLÓ levegőből pedig kicsapódik a pára! Ezt kipróbálhatjuk egy ventilátorral, ha párás az üveg valahol. Nem kell meleg levegőt fújni rá, csak meg kell mozdítani a levegőt, és ismét magában fogja tudni tartani a párát! Ez még a közérzetünknek is jobb lesz, mert a száraz levegő sem a bőrnek, sem a légzésnél nem kellemes.
A télikertek, készüljenek bármilyen anyagból, mindig nagy lehűlő felülettel rendelkeznek, a téglafalnál lényegesen rosszabb hőszigetelő képességgel. Emiatt a lakás többi részén használt fűtési módok közül némelyek, mint például a padlófűtés vagy hősugárzók, nem kielégítők a télikertben. A nagy hőszigetelő képességű téglafalak belső felülete soha nem tud olyan hőfokra lehűlni, hogy ott akár a minimálisan fűtött, ÁLLÓ levegőből is kicsapódna a pára. A télikertben viszont a profilok és üvegek belső felülete a hőszigetelés ellenére „hűvös”, így az ÁLLÓ, és nem eléggé meleg levegőből párakicsapódás történhet.
Két dolgot tehetünk:
1.) „Túlfűtjük” a télikertet statikus, vagyis álló levegőt eredményező fűtéstípussal, mivel az elég meleg, ÁLLÓ levegőből már nem csapódik ki a pára, és az erős fűtés a profilok belső oldalát is magasabb hőfokúra emeli.
2.) Konvekciós, vagyis a meleg levegőt áramoltató fűtést választunk, amilyen például a képeken látható radiátor illetve a ventillátorral ellátott padlóba süllyesztett szegélyfűtés.
7. Üvegezés
Üvegtípusok - Hővédelem - Napvédelem
Üveg vagy polikarbonát fedés?
A hőszigetelt télikertek általános üvegtípusa a 4 float – 16 mp + Argon – 4 LowE összetételű üveg, Ug = 1,0 W/m2K hőszigetelési értékkel. Ebben 2 db 4 mm-es üveget / ’műanyag’ távtartóval - un.melegperemmel / 16 mm légrés választ el egymástól, amit Argon gázzal töltenek a hőszigetelés javítására. A LowE elnevezés alacsony emissziós, vagyis alacsony hőkibocsátást eredményező bevonatra utal, ami a belső üveg légrés-felöli oldalára kerül, megakadályozva ezzel a belső hő leadását. A hőszigetelés tovább növelhető 3-rétegű, 4 LowE – 18 mp + Ar – 4 float – 16 mp + Ar – 4 LowE összetételű üveggel, Ug = 0,5 W/m2K, tehát jobb hőszigetelési értékkel.
|
2 rétegű üveghezés |
Az, hogy a télikertünkbe szükség van-e 3-rétegű üvegre, attól függ, milyen funkciójú a helyiség, és a magasabb profil és üvegár megtérül-e a fűtési költség csökkenésével. A tetőüveg abban különbözik a fenti összetételtől, hogy a belső üveg mindig ragasztott biztonsági üveg. A két üveg közé beragasztott fólia törés esetén egyben tartja a széttört üvegdarabokat, így azok nem esnek le. A tetőüveg külső rétege lehet edzett, amely egy komolyabb jégeső vagy ráeső tárgy esetén sem törik el. Ezt a magasabb ár miatt csak akkor javasoljuk, ha az üveg nehezen cserélhető, vagy ha reális a veszélye annak, hogy ráessen valami fentről. |
3 rétegű üvegezés |
A hőszigetelés és a biztonság után az egyik legfontosabb kérdés a napvédelem. A rengeteg típus, ami a piacon megtalálható, zavarba ejtő lehet, de lényeg, hogy a gyártók minden igényre tudnak megoldást javasolni. A napvédő üveg a hőszigetelő üvegszerkezet külsű üvege lesz. Meggátolja, hogy a hősugarak bejussanak télikertbe, és felmelegítsék azt. Többféle módon teszik ezt. Van olyan, amelyik tükrös felületű, és a hősugarakat visszaveri, van amelyik színezett és a elnyeli a hősugarakat, de nem engedi tovább, és van, ami nem tükrös és nem színezett, mégis mindent tud, amit az előbbiek! Tehát kérdezzük a gyártót, és válasszunk ár-érték arányban pénztárcánk szerint… |
üvegfedés |
Még egy fontos tény: Egyik üveg sem pótolja az árnyékolást, ha a télikertet egész nap tűzi a nap, és nem elég a nyílászáró, amit ki tudunk nyitni szellőzetésre. A tetőbe üveg helyett sokszor polikarbonátot használunk. Előnye, hogy olcsóbb, gyengébb tetőszerkezetet is elegendő, egyben feltehetünk 6-7m hosszú táblát így nem kellenek keresztosztások a tetőbe. Hátránya, hogy kopog az esőben, és nem lehet rajta kilátni, mint az üvegen, mert cellaszerkezete van. Nagyobb télikerteknél, medencetereknél, éttermekben tökéletes megoldás. |
polikarbonát fedés |
8. Árnyékolás
Kell-e? - Kívül vagy belül? - Milyen típus?
Az, hogy kell-e árnyékoló, főleg a tájolástól függ. Ha erős délutáni napot kap a télikert, és nincs fa, vagy épület, ami árnyékolna, mindenképpen javasolnánk árnyékolót, ha belefér a pénzügyi keretbe.
Egy ÉK-i fekvésű télikert legtöbbször napvédő üvegezéssel is jól használható nyáron. Délelőtt süti ugyan a nap, de mire az igazi délutáni hőség kialakulhatna, a szerkezet már árnyékban van, és nyitott ajtókkal, ablakokkal (szúnyoghálókkal) kellemes pihenőhely.
Mindenképpen hasznos a sok nyílászáró is. Ha át tud szellőzni a tér, olyan, mintha a szabadban lennénk.
Az elnevezés: téli kert, nem véletlenül született. Sokan tényleg csak ősztől tavaszig használják, hogy hűvös, csapadékos időben is élvezhessék a kert hangulatát. A négy-évszakos télikert megfelelő fűtést, szellőztetést és árnyékolást igényel!
A tetőre a tető síkjában sínekben mozgó, motoros, ponyvás ’télikert tetőárnyékolót’ javasolunk.
A tetőt árnyékoljuk legfőképpen, ha az árba belefér. Az oldalfalakra szintén rolós, ponyvás oldal árnyékolót ajánlunk, de itt nagyobb a választék, azaz rolettát, redőnyt, vagy zsaluziát is bátran alkalmazhatunk, az esztétikum és funkcionalitás figyelembe vételével.
A tető belső oldalára tehetünk baldachin típusú árnyékolót, ha elsősorban a direkt, erős fényt szeretetnénk tompítani. Oldalfalakon belül a reluxa a legalkalmasabb árnyékoló, de használhatunk rolettát, vagy akár függönyt is (opciós rendszertartozék a karnis).
III. Gazdaságosság
9. Méret
Ha nem adottak a méretek, mekkora legyen a télikert?
Legtöbbször kész teraszra építünk, de lehetnek esetek, amikor a méretről kell döntenünk. Az ár szempontjából nem mellékes, hogy mennyi profilt kell rendelni egy télikerthez. A legtöbb profil gyári hossza 7 m, tehát érdemes a szálat maximálisan kihasználni. Ha a 7 m-t csak kis mértékben haladja meg a szélesség, ehhez új szálat kell venni, és mindenképpen látszik a toldás vonala! Természetesen nem számolunk ilyenkor sem még egy teljes szál árával, de gazdaságosabb, ha 7 m-re visszavesszük a télikert szélességét.
A télikert mélysége értelemszerűen akkor optimális, ha a 3,5 m körüli méretnél ki tudunk hozni két gerendát egy szálból. Ha a mélység jóval nagyobb, a modern rendszerünknek van egy 4,6 m-es gerendája is, tehát ez a következő optimális határ.
A télikert méretének növekedésével nem egyenes arányban növekszik az ár! Minél nagyobb egy télikert, annál alacsonyabb a m2 ár, ezért, ha a profilok és a teherbírás határait szem előtt tartva növeljük a méretet, olcsó m2-ekhez juthatunk!
10. A leggazdaságosabb kombináció
Forma: téglalap, fél-nyereg tetővel, mint a képen
Stílus: modern, bordázott kialakítás
Szín: alapszínekből (RAL színskála kb. 200 színe)
Nyílászárók: Optimális mennyiségű, átszellőzést biztosító bukó-nyíló szerkezetek; ha szükséges, egy-két nyíló bejárati ajtó, valamint nagyobb nyílás igény esetén tolóajtók.
Fűtés: radiátorokkal
Üvegezés:
Oldalfal: 4 float – 16 mp – 4 LowE + Argon gáz töltésű hőszigetelő üveg.
Tető: 25 – 32 - 40 mm-es opál cellás polikarbonát lemez, vagy 6 float – 16 mp + Argon – 44.1 VSG LowE, gáz töltésű hőszigetelő üveg.
Érdemes kis felárért napvédő, multifunkciós üveget kérni (ClimaGuard® Solar víztiszta típus)
Árnyékolás: ha a tájolás szükségessé teszi, ponyvás árnyékoló, elsősorban a tetőre.
Alaprajzi méretek: 3,5 x 7 m (szél. x hossz) maximum
ALIPLAST® télikert RENDSZER
- Kimondottan TÉLIKERT rendszerek
- Kész csomóponti megoldások
- Minden kapcsolat megoldható gyári profilokkal és alkatrészekkel
- Rejtett vízelvezetés
Télikert előnyei:
- Praktikusabb, mint egy terasz, ami télen hideg és csúszik, nyáron túl meleg, szeles, esős…
- Növényeket átteleltethetjük itt.
- Plusz tér a lakásban - új szoba, étkező, közösségi tér…
- Teljesen lakás értékű tér – Ur = 1.0 W/m2K eredő hőszigetelési érték is elérhető.
- Optimális szellőzés és megfelelő árnyékolás esetén egész évben használható.